2008. október 26., vasárnap
Csupa vidámság az élet !!
A szőlőzésemről bővebben itt tudtok olvasni : http://borinfo.blogspot.com !!
Jó böngészést !
E mellett építettem egy akváriumot is az még folyamatban van de írok majd róla .
Addig is mindenki fel a fejjel !!!
2008. augusztus 12., kedd
Forma 1
Az ebben az évben elrajtolt versenynaptárba bekerült három új pálya ebből kettő az ami nagyon érdekes, mind kettő utcai városon belül futó verseny lett de az egyik még ezt is felül szárnyalja. Éjszakai futamot rendeznek !! Szerintem brutális lesz !
Az egyik verseny Valencia-ban lesz megrendezve ez az egyik plusz utcai pálya amit rendeznek hasonló Monaco-hoz csak azt mondják róla hogy gyorsabb pálya !Kíváncsi leszek !Ezt a versenyt 2oo8 Augusztus 24-én rendezik meg !
A másik ugyan olyan utcai verseny mint az előbbi azt Szingapúrban rendezik meg a különlegessége hogy a történelem eddigi legelső éjszakai Forma1-es futama !! A versenyt 2oo8. Szeptember 28-án rendezik meg ! Nagyon érdekes lesz !
2008. július 1., kedd
A bor kóstolás alap lépései
Ahhoz, hogy egy borról véleményt alkothassunk, nem elég egy pohár után kijelenteni, tetszik vagy sem. Aki ennél átfogóbb képet szeretne kapni a pohár tartalmának titkáról, annak szól borkurzusunk most következő fejezete. A helyes borkóstolás folyamatát mutatjuk be lépésről lépésre.
Meddig töltsük a poharat?
A bort általában a "hivatalos", direkt erre a célra kialakított kóstolópohárból érdemes próbára tenni. Amikor több bort vagy egész borsorokat kóstolunk végig, mindig ugyanolyan pohárból kóstoljuk az egyes tételeket, mert a pohár formája azáltal, hogyan érkezik belőle a korty a nyelvünkre, befolyásolhatja a bor ízét.
Egy nagy levegővétel kiszárítja a nyálkahártyát |
A pohárba annyi italt töltsünk, hogy a kehely legszélesebb pontját elérje. Ez a legnagyobb felület, ahol mozgatás nélkül a legtöbb illatanyag felszabadul, ez körülbelül 0,5 dl-t, vagyis nagyjából a pohár egyharmadát jelenti.
Kóstolási hőmérséklet
A kóstolási hőmérséklet sem elhanyagolható kérdés. Az érlelt, testes borokat melegebben kóstoljuk. A fehérborokat 10-12 °C, a rozékat (illetve sillert) 8-10 °C, a könnyebb vörösborokat 14-16 °C, a testesebb, fahordóban érlelt vörösborokat 16-18 °C fokon. A pezsgőt és általában a habzóborokat 8-10 °C fokon.
A borok különböző savtartalma különböző hőmérsékleten érvényesül a legjobban, a vörösborokban a tanninok, a fehérborokban a savak kerekednek felül, amikor az ital felmelegszik.
A melegebb bor savasabbnak, alkoholban gazdagabbnak tűnik, azért jó, ha a kóstolás során poharunkban felmelegszik a bor, mert ilyenkor könnyebben megállapíthatók az olyan tipikus borhibák, mint például az ecetesedés, a dugó- és penészíz.
A túlhűtéssel pedig azért kell vigyázni, mert az illatanyagok 5 °C, a zamatanyagok pedig 8 °C alatt már nem igazán érvényesülnek.
Kóstolási sorrend
Ha egy alkalommal több, különböző típusú bort veszünk érzékszervi vizsgálat alá, akkor minden esetben a fiatal, friss, reduktív boroktól haladjunk az idős, érlelt borok felé.
Szintén alapszabály, hogy a száraztól megyünk az édes felé.
A látvány
Az első és legfontosabb mindig a látvány. Megforgatjuk a pohárban a bort, és anélkül, hogy beleszippantottunk vagy megkóstoltuk volna, máris több információval rendelkezünk.
A szín intenzitása a bor érettségéről, koráról árulkodik |
A szín tisztasága és intenzitása ugyanis beszédesebb, mint gondolnánk, a bor minőségéről megállás nélkül árulkodik. A poharat tartsuk természetes fény felé. Jó esetben azt látjuk: fényes, átlátszó, tiszta, tükrös, csillogó. Hogy miről árulkodik a szín intenzitása? Először is a bor érettségéről, koráról.
A fehérbor és a rozé színe az idő múlásával folyamatosan mélyül, míg a vörösboroké épp ellenkezőleg, egy bizonyos koron túl évről évre veszít intenzitásából.
A pohár falán különböző, leginkább gótikus ablaksorra emlékeztető alakzatban visszacsorgó filmréteget (valójában glicerin) előszeretettel hívják koronának. Minél vastagabb, annál nagyobb a valószínűsége, hogy testes (tartalmas) borral van dolgunk.
A szaglás
A bort több apró szippantással szagoljuk. Az illatok nagy részét az orr nyálkahártyáján érezzük.
Ne szippantsunk mélyet, mert egy nagy levegővétel kiszárítja a nyálkahártyát, így az érzékenysége csökken. Ráadásul csak pár másodpercig szippantsunk egyszerre (10-20 másodperc), mert a gyakori szagolgatástól az orr hamar elfárad. Általában az első benyomás a legerősebb, ez formálja legmarkánsabban a véleményünket. Ha hosszabb ideig akarjuk vizsgálgatni a bort, három-négy szippantás után tartsunk legalább fél perces szünetet.
Az ízlelés
Mennyi bort vegyünk egyszerre a szánkba? Általában egy "rendesebb" kortyot. Mindig azonos mennyiséget. Ennél pontosabban nehéz lenne meghatározni. Lényeg, hogy ne túl keveset, mert akkor fontos információk veszhetnek el.
A kortyot körülbelül tíz másodpercig kell a szánkban tartani |
A száj és a garat különböző pontjain más és más ízeket érzékelünk. A nyelv hegye az édesre és a sósra, oldalai a savanyúra és a sósra, töve pedig a keserűre van kihegyezve. Leghamarabb a nyelvünk hegyével érzékelünk, ezért van, hogy egy glicerines, magas alkoholtartalmú, érett vörösborból az "édes" érzet tűnik föl elsőre.
A nyelv tövén lassabban, de annál hosszabb ideig jelentkeznek az ízek. Hogy egy bor mennyire hosszú, azt is nyelvünknek ezen a fertályán tudjuk lemérni. A kortyot körülbelül 10 másodpercig tartsuk a szánkban, szívjunk rá egy kis levegőt, szürcsöljük, forgassuk a nyelvünkkel.
Fél pernél tovább semmiképpen ne tartogassuk a kortyot a szánkban, mert ízlelőbimbóink a nyálkahártyánkhoz hasonlóan hamar elfáradnak.
A borok között a hiedelemmel és a gyakorlattal szemben szénsavmentes vízen kívül semmit ne fogyasszunk, hogy minél "objektívebb" képet alkothassunk a pohár titkáról. A kóstolás, noha nagy élvezetet okoz, nem egyenlő az ivással. Mindennek megvan a maga ideje.
Ha egy bor beteg, az már tulajdonképpen első látásra feltűnik, de ha a szemet be is csapja, az orr nemigen tévedhet. Penészíz, dugósság, kénhidrogén - ezek olyan kellemetlen szagok, melyek egyértelműen jelzik, hogy a borral gondok vannak. Ilyen esetekben csak a legelszántabb kóstolók dugják nyelvüket a folyadékba.
Az egészséges borból azonban csupa vonzó, tiszta illat szökik az orrunkba. Először figyeljük meg az összetételét, az anyagát, a bor struktúráját, anyagának minőségét, mennyire selymes, mennyire érdes. Aztán szedjük szét szálaira.
Milyen a tanninja, a savszerkezete, az alkoholja, milyen az első korty, a középső és az utolsó. Figyeljük meg az összetevők közötti összhangot. Kilóg-e belőle valamelyik? A magas alkohol például? Vagy netán a savak? Durvák a tanninok vagy épp ellenkezőleg, szinte bársonnyal simogatják a nyelvünket?
Végül összegezzük a benyomásunkat, és igyekezzünk megfogalmazni mindazt, amit érzünk. Ne felejtsük, a borszakértő ott kezdődik, hogy képes megfogalmazni a benyomásait.
Összegzés: a borkóstolás fázisai tíz pontban
1. Kitöltjük a bort, a poharat megemelve és megdöntve fehér háttér előtt vizsgáljuk a bort.
2. Megforgatjuk a bort a pohárban: megfigyeljük viszkozitását, vagyis a koronát, mennyire mozgékony, mennyire sűrű, milyen mély a színe.
3. A bort mesterséges, direkt fényben is megvizsgáljuk, legalkalmasabb a gyertyafény, így ellenőrizhetjük a tisztaságát.
4. A bort ismét megforgatva a poharat orrunkhoz emeljük, aprókat szippantgatva szagoljuk az italt, többször kisebb pihenőket beiktatva. Orrunkat sose dugjuk a pohárba, ne szagoljunk teljesen bele!
5. A szagolgatást többször megismételjük, hogy az illat alapján kialakuljon az első benyomás, és következtetni tudjunk az ízére. Az illat alapján már egyfajta "ízelvárás" alakul ki a kóstolóban.
6. A bort ismét megforgatjuk a pohárban, megkóstoljuk. A kortyra levegőt szürcsölünk, amely "kinyitja" a bort és felszabadítja rejtett aromáit.
7. A bort a szánkban forgatjuk, "megrágjuk", mindenhova eljuttatjuk. Az első korty tartogatja a legintenzívebb aromákat, ízeket, illatokat.
8. Az első benyomás megvan tehát. Az előző lépést ismételjük meg, hogy az egyes összetevőket (sav-tannin-alkohol) külön-külön is megvizsgálhassuk.
9. A kielemzett kortyot köpjük ki.
10. A kortyot nyeljük le, nyelvünkkel a szájpadláson csettintgetve a szánkon és az orrunkon egyszerre kilélegezve vizsgáljuk meg a lecsengés hosszúságát.
Ezt a cikket nem tudtam figyelmen kívül hagyni hogy megosszam mindenkivel aki Blogom olvassa !
2008. június 30., hétfő
Napjaim
Most már azért picit reménykedem abban hogy valóban jön a jó idő és nem csak akkor amikor dolgozom hanem akkor is amikor otthon vagyok.
Egy jó azért csak történt most ,hogy írogatok feltöltöttem a bortartómat finom borokkal.
2008. június 10., kedd
Kirándulós sétálgatós.
Így aztán fantasztikus élményekkel tértem haza s ültem le ismét írni nektek!
2008. június 2., hétfő
Terep rendezés 1. nap
A csapda ami fennáll előttem igen tetemes méretet öltött a lépésekben lemért adatok alapján, a méretek kb. szélességben 12-13 m hosszúságban pedig ugye ami itt most a hegyen lefele én minimum 30 m-t mértem de nem vagyok abban biztos hogy ott van a föld vége ameddig mértem.
Mert én amatőren mintha még soha nem csináltam volna ilyet nem vittem magammal kesztyűt.
Szidtam is magam.De a mai nap ennyire jutottam.
2008. május 30., péntek
FÓRUM
Szeretnék egy fórumot nyitni,ahol mindenki megtalálhatja a választ kérdéseire amire kíváncsi a szőlészettel a földműveléssel a borral vagy bármi ahhoz kapcsolódó témában.
2008. május 28., szerda
Feltárás
Íme pár kép az elvégzendő irtásról.
A képek amik a kilátásról készültek azt hiszem mindent elmondanak,számomra egyszerűen fenomenális.
A változások folyamatosan fel lesznek téve és remélem mindenki látni fogja mi lesz egy álomból és az hogyan válik valóra.Addig is kellemes időtöltést és jó pihenést mindenkinek !
2008. május 23., péntek
A nagy horgászat
Fél hétkor megcsörrent telefonom haverom volt az s kérdezte,hogy indulunk e mert náluk elállt az eső és hogy akkor jönne értem.Így aztán nekivágtunk és elindultunk pici késéssel de "már" fél nyolckor bent lógott a bot a vízben harcra készen a nagy halak kihúzására.Viszont az ideális hőmérséklet és az eső utáni időjárás hatására általánosan bevett gyakorlat hogy ilyenkor rengeteg halat lehet fogni elmaradt délig nekem egyetlen kapásom nem volt és a barátom is csak két kis úszkálót fogott,így úgy döntöttünk továbbállunk és ekkor kimentünk a NAGY Dunára.
Az újbóli bedobást követően nem olyan túl soká kb 5 perc telt el ismét kapásom volt , Paducot fogtam nem olyan nagyot mint a az előbbi hal de fajtája között szinte a legnagyobbat és annak is örültem.Aztán jött még két Paduc szintén szép nagyok mind kb 40-50 dkg-os volt.
Fogtam még egy kisebb Jászt is de azt visszaengedtem illetve egy kis Kárászt azt is visszaengedtem.Próbáltam közben enni de nem sikerült megszáradt a szendvicsem amit vittem magammal,de nem bántam meg.Közben elkezdett a szél is fújni lehűlt így picit a levegő ezért felöltöztem.
S jött még egy nagy kapás ez már megint nagy hal lesz gondoltam magamban mert jobban húzott mint az eddigiek.Kijött és láss csodát ismét egy Kárász de ez már nem olyan pindur mint az előbbi amit visszaengedtem ez már egy kb 1,5 kg-os szép kis hal.
Remélem legközelebb is hasonló jó élményekről számolhatok be,addig is hajrá mindenki!
2008. május 20., kedd
Csúnyaság! :)
A minap épp bent a városban nyalogattam ínycsiklandó erdei gyümölcs joghurt és fahéj ízű fagylaltomat,később beszélgettem a barátommal meséli,hogy ő bizony akkor kint volt a Dunán horgászni abban az időpontban,csak ő nem a fagyit nyalogatta hanem a sebeit amit a jégeső ejtett rajta amikor én fagylaltoztam,megjegyzem tőle mindössze 4-5 km-re ugyanabban az időben!A sors fintora :) !
Szóval a mai napra nem sok plusz maradt talán még egy a kenyérsütés,bár nem vagyok pék de azért próbálkozom íme a receptem :
75 dkg-os kenyér előállításához :
270 ml meleg víz
80 g Teljes kiőrlésű rozs liszt
370 g Fehér liszt
7 g élesztő(por/száraz élesztő)
7 ml-17 g só
7 ml-17 g kristálycukor
Ha kézzel gyúrjuk akkor érdemesebb darabolt kimért élesztőt használni azt meleg vízben vagy tejben felfuttatni(feloldani) aztán az összes összetevőt az össz víz kivételével azt érdemes folyamatosan adagolni hozzá összekeverni begyúrni jó erősen amíg egybeáll az egész a gyúrást úgy érdemes csinálni mint amikor az ember a vizes ruhát csavarja ki jól belenyomva ujjunkat a tésztába s összeszorítani.amikor begyúrtuk akkor kb. 1 órát amíg kétszeresére nem kel vagy kelesztőtálba rakni vagy egy sima tálba rakni és betakrva keleszteni kelesztés után pedig kisütni gáz sütőben 2-es fokozaton 150-180 °c körül kb egy órát sütjük amíg aranybarna színben nem pompázik.Sütés után pedig ugyanaz a teendő ami a gépnél.
Jó étvágyat !
2008. május 19., hétfő
Tartalom
Én a szabadidőmben szeretek nagyon sok mindennel foglalkozni, többek közt szeretem a bort aminek a készítésével is elkezdtem foglalkozni s azt hiszem a legtöbbet erről is lesz szó, mind a mellett jó barátom bevitt a sűrűbe felajánlotta, hogy ha kiváltom a horgászengedélyt és mivel szerencsémre a Duna folyó közelében lakom van is rá jó lehetőség megajándékoz egy horgászbottal.Hát be is dőltem és így most már horgászgatok is!Ami az időből kitelik! Persze otthon hobby kertész is vagyok, ugye azt mondják ki a virágokat szereti rossz ember nem lehet hát így teszek már pár éve kb úgy 10 éves korom óta, mindíg van 'pár' (csomó) virágom amit párom néha nem igazán díjaz és így nem igazán tudok kiteljesedni de majd ha lesz ház,majd ott!Ugyan így vagyok a szőlővel is azt is csak hobby szinten tudom művelni a terület hiánya miatt de majd alakul nem sietem el, először a főpróba aztán pedig ha bejön akkor élesben!És hát mindezek mellett szeretek zenét hallgatni meg nem csak hallgatni de azok még nem publikusak :),szeretek biciklizni amihez van egy NeuzerMistral Hegyi biciklim(nagyon szeretem)és a barangolás,túrázás,fényképezés.
Na ezt mind próbálom besűríteni napjaimba több kevesebb sikerrel :(!
Szóval a blogomban körülbelül ezekről lesz szó.
Kellemes olvasást.
2008. május 18., vasárnap
Indulásom !
Hát engem is elkapott ez a láz elkapott ez az érzés,a Blog szerkesztés láza.
Nem is tudom hol kezdjem!Talán ott hogy itt mindarról lesz szó amit Én a szabadidőmben művelek ,szeretek,csinálok.Szeretnék ezzel segítséget nyújtani mindahhoz amivel el lehet ütni időnket úgy hogy az örömteli legyen.
Kívánok minden olvasómnak örömteli olvasást Blogomban.